Mowa pogrzebowa

JAK DOBRZE NAPISAĆ MOWĘ POGRZEBOWĄ?

 Mowa pogrzebowa to tekst wygłaszany do ludzi, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Właśnie stracili kogoś bliskiego, członka rodziny czy przyjaciela. Są przepełnieni goryczą, żalem, smutkiem, bezsilnością. Często w takim samym położeniu jest również osoba, która zdecydowała się na wygłoszenie pożegnania. Zatem jak napisać mowę pogrzebową, by nie popełnić żadnego faux pax i w żaden sposób nie urazić słuchaczy?

Przede wszystkim musimy pamiętać o doborze odpowiedniego słownictwa. Wykluczone jest używanie kolokwializmów, przekleństw, słów z miejskiego slangu. Osobie zmarłej i jej bliskim należy się odpowiedni szacunek. Zaczynamy od apostrofy do zebranych, wskazania tego, kogo żegnamy i kim byliśmy dla nieżyjącego. Następnie należy streścić życie nieboszczyka. Przywołujemy najważniejsze momenty, zasługi, osiągnięcia, sukcesy, jakie odnosił w życiu zawodowym i rodzinnym. Możemy wskazać pasje, hobby, które wypełniały jego wolny czas. Istotne jest to, jakie podejście do życia i usposobienie miała osoba zmarła. Jeżeli była optymistą, osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru możemy przytoczyć małą anegdotę związaną z tym człowiekiem, przekazać coś, co najbardziej utkwiło nam w pamięci. Należy pokazać jakimi wartościami kierował się zmarły, jakie zasady wyznawał w życiu.  Przypomni to naszym słuchaczom o tych cechach i na pewno podniesie ich na duchu. Musimy pamiętać, aby nie wypowiadać się o tym o kim mówimy w sposób negatywny. Przywołujemy jedynie dobre wspomnienia.

Na końcu wyrażamy smutek związany z odejściem bliźniego, łączymy się w bólu z jego bliskimi i składamy im kondolencje. Bardzo ważne jest podziękowanie zebranym za towarzyszenie zmarłemu w jego ostatniej drodze. Powyższe rady na pewno pomogą nam w napisaniu odpowiedniej mowy pogrzebowej i przygotują na wygłoszenie tego przepełnionego emocjami przemówienia. Jeżeli kiedyś sami będziemy odbiorcami takiego wystąpienia musimy zwrócić uwagę na fakt, iż osoba, która zdecydowała się na wypełnienie tego obowiązku jest bardzo zestresowana, zdenerwowana, więc może popełnić jakiś mały błąd, dlatego powinniśmy być dla niej wyrozumiali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *